top of page
IMG_20220825_165944_205.jpg
FrameFeed.png
Postpaper-min_edited_edited.png

Ego je nepřítel… a nebo?


Ego je zlo, je to nepřítel, měli by jsme se ho zbavit… až na to, že ne.


Ego jsme začali vnímat dost negativně, chceme se ho zbavovat, abychom byli “dobří“, nesobečtí, osvícení. Já osobně bych to nazval poslušnější, protože kdykoliv nám někdo říká, ať se zbavíme svého ega, je to většinou pro to, že po nás něco chtějí. 


Ego není zlé, není dobré. Záleží na tom, jak kdy a k čemu ho používáme. Ego nás žene kupředu za úspěchem, za tím být lepší verzí sama sebe. Ego jsou města, civilizace, olympijské medaile, hudba, obrazy, technologie, soutěž, pokrok. Je to realizace vašeho Já v tomto životě. Díky němu můžete růst a přinést něco sobě i svému okolí.


Samozřejmě je ke správnému využití ega třeba vyzrálost, abychom jej nepoužili sebedestruktivně, nebo k omezování ostatních. To jsou ty případy, díky kterým ego vnímáme negativně a kterých není málo, ale není to důvod, proč se ho zbavovat. Je to spíš důvod se nad ním zamyslet a kultivovat ho.


Je naprosto v pořádku si své ego zvyšovat na základě svých malých i velkých úspěchů, dobrých skutků, nebo pokud jsme lepší než ostatní, za předpokladu, že jsme toho dosáhli spravedlivě. “Honit“ si ego na úkor ostatních je samozřejmě nepřijatelné.


Ego nás chrání, je to poslední co máme, když nás všichni a všechno opustí. Ego brání naši vlastní hodnotu a svobodu, nenechte si ego vzít, kdykoliv vám ho někdo bere, chce, aby jste byli poslušní a věřte, že je mnoho lidí, kteří chtějí, aby jste byli poslušní. 

Pokud se vám chybně zobrazuje text článku, zkuste prohlížeč Chrome.

bottom of page